10 lat e24cloud

Pierwsza chmura obliczeniowa “made in Poland" staje się zielona. Beyond.pl świętuje dekadę e24cloud na rynku.

Poznań, 15 lutego 2022

Pierwsza polska chmura obliczeniowa uruchomiona przez Beyond.pl, dostawcę usług data center i cloud, skończyła 10 lat. Po dekadzie obecności na rynku e24cloud ponownie zapisuje się w historii lokalnego rynku chmurowego. Jest pierwszym polskim zielonym rozwiązaniem cloudowym.

e24cloud to pierwsza chmura obliczeniowa uruchomiona przez polskiego operatora. W 2011 roku stała się dla polskich przedsiębiorstw alternatywą dla zakupu czy wynajmu serwerów. Dziś chmura to rynkowy standard, a e24cloud jest wykorzystywana do utrzymywania systemów klasy ERP, aplikacji back-officowych CRM, HCM, autorskich rozwiązań czy platform e-commerce. Wśród klientów rozwiązania można wymienić firmy i instytucje z Polski, jak i zza granicy, m.in. międzynarodową grupę produkcyjną BONG, Ecco Holiday, Ceramikę Paradyż, Media4u, Pho3nix Foundation czy Urząd Miasta Poznania.

"10 lat temu dominował wśród polskich przedsiębiorstw model wynajmu serwerów dedykowanych, a na usługi oferujące natychmiastową skalowalność patrzono z niedowierzaniem. Jako Pierwsi w Polsce stworzyliśmy chmurę dostosowaną do finansowych możliwości sektora dynamicznie rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw przy zachowaniu wysokiego poziomu jakości i bezpieczeństwa. Uruchomienie w 2011 r. usługi o takich parametrach było przełomem. Przypomnę, że wtedy zaledwie 6% firm w Polsce korzystało z jakichkolwiek usług chmurowych. Dziś jest ich ponad 4 razy więcej" – mówi Michał Grzybkowski, inicjator powstania e24cloud i VP Beyond.pl.

e24cloud wybierają również branże regulowane jak ochrona zdrowia czy finanse. To efekt przechowywania i przetwarzania danych utrzymywanych w e24cloud wyłącznie na terenie Polski. Rozwiązanie jest w pełni zgodne ze standardami RODO czy dyrektywami Komisji Europejskiej w tym zakresie. Standardy zarządzania bezpieczeństwem informacji chmury Beyond.pl potwierdza z kolei norma ISO 27001.

Wysokie standardy z zielonym charakterem

Po 10 latach od uruchomienia, e24cloud ponownie staje się prekursorem. Jest pierwszym rozwiązaniem green cloud w Polsce dostarczanym przez lokalnego providera. To oznacza, że firmy, które wykorzystują e24cloud do utrzymywania zasobów firmowych istotnie ograniczają swój ślad węglowy i redukują negatywny wpływ swojej infrastruktury IT na środowisko.

Cała platforma infrastrukturalna e24cloud jest utrzymywana w obiektach data center zasilanych w 100% energią ze źródeł odnawialnych, które jednocześnie są jednymi z najbardziej efektywnych energetycznie serwerowni w Polsce.W 2021 r. przeprowadzono również projekt modernizacji infrastruktury IT wykorzystywanej do świadczenia usług e24cloud. Wybrano nowoczesne, wydajne i ekologiczne rozwiązania HPE GreenLake, które konsumują o 18% mniej energii niż inne rozwiązania hardware dostępne na rynku.

"Coraz więcej firm w Europie i w Polsce poszukuje zielonych technologii, chce współpracować z dostawcami usług IT działającymi zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Beyond.pl jest takim partnerem i udowadniamy, że polska chmura też może być zielona. Polskie firmy, od startupów po duże organizacje, mogą dziś wykorzystać potencjał e24cloud i praktycznie bez wysiłku ograniczyć swój ślad węglowy generowany przez firmowe zasoby IT. W pakiecie dostają dodatkowo bezpieczeństwo i bezawaryjność naszych data centers, wiedzę ekspercką inżynierów oraz możliwość rozłożenia i zoptymalizowania poziomu wydatków do potrzeb biznesowych odzwierciedlających tempo rozwoju" – dodaje Wojciech Stramski, Prezes Zarządu Beyond.pl.

Za każdą chmurą stoi infrastruktura

Tym, co niezmiennie wyróżnia chmurę e24cloud na rynku są stojące za nią nowoczesne i bezpieczne technologie, które są dla klientów gwarancją najwyższej jakości usług.

Z punktu widzenia infrastruktury fizycznej e24cloud jest jedną z najbezpieczniejszych platform chmurowych w tej części Europy. Jest utrzymywana w dwóch obiektach Beyond.pl, czyli Data Center 1 oraz Data Center 2, które spełniają wyśrubowane wymagania w zakresie ciągłości działania obiektów serwerowych. Beyond.pl Data Center 2 jest pierwszym i aktualnie jednym z trzech w Unii Europejskiej centrum danych z potwierdzonym certyfikatem Rated 4 ANSI/TIA-942. Potencjalna niedostępność usługi chmurowej z uwagi na awarię data center jest zminimalizowana do 26 minut w skali roku. Jednak od początku działalności Data Center 2 może pochwalić się 100% bezawaryjnością.

Wysoka jakość usługi e24cloud przejawia się także w wymiarze technicznym. Aby zachować wysoką efektywność i szybkość działania, infrastruktura sprzętowa wykorzystywana przez e24cloud jest stale modernizowana. Aktualnie wykorzystywana jest infrastruktura HPE GreenLake, Dell oraz Intel. Klienci mogą być pewni, że ich dane są przechowywane i przetwarzane na nowoczesnym oraz bardzo wydajnym sprzęcie topowych światowych producentów, co minimalizuje awarie i potencjalną niedostępność. Platforma korzysta również ze sprawdzonych rozwiązań wirtualizacyjnych, na których pracują również globalni hyperscalerzy, w tym m.in. Amazon Web Services oraz Google Cloud.

e24cloud jest przygotowana do obsługi potrzeb firm z branży retail, e-commerce, produkcyjnej, usług profesjonalnych, medycznej, reklamowo-marketingowej czy start-upów. Została tak zaprojektowana, by w szybki i bezpieczny sposób migrować dane z infrastruktury działającej w modelu on-premise lub się z nią integrować tworząc środowiska hybrydowe. Podobnie z chmurami innych dostawców – jest otwarta na integracje z rozwiązaniami globalnych i lokalnych dostawców, aby budować środowiska multi-cloud.

Nie tylko technologia

Od lat wyróżnikiem e24cloud jest jej finansowa transparentność oraz elastyczność kosztowa. Usługa nie zawiera ukrytych opłat. Klienci mają gwarancję, że wielkość opłaty jest zgodna z ustalonymi w umowie kwotami lub z publicznym cennikiem w przypadku modelu pre-paid. To również optymalna kosztowo alternatywa dla zakupu własnego sprzętu, jego wynajmu czy chmur dostarczanych przez globalnych providerów. e24cloud gwarantuje swoim klientom wsparcie osób technicznych. Do dyspozycji jest Help Desk pracujący w modelu 24/7/365 w języku polskim i angielskim oraz dedykowany zespół inżynierów odpowiedzialnych za utrzymanie i rozwój platformy. Nie trzeba się już martwić niedostępnością wykwalifikowanej kadry IT w firmie.

Beyond.pl jako operator chmury przez ostatnie 10 lat systematycznie rozbudowywał zakres usług oferowanych w ramach e24cloud. Klienci mogą korzystać m.in. z serwerów wirtualnych, przestrzeni dyskowej, usług sieciowych i wielu innych rozwiązań infrastrukturalnych. Dostępne są również usługi managed services od operatora, w tym ochrona przed atakami DDoS czy BaaS (Backup as a Service).