Diagnostyka nieprawidłowo działającego serwera

Niewystarczająca liczba wątków CPU, zbył mało pamięci RAM lub zbyt wolny dysk - są to główne i najczęściej spotykane przyczyny źle działającego serwera. Dodatkowo należy pamiętać, że jeśli serwer, który na początku bez problemu pracował, dziś, działając z tymi samymi parametrami, może wymagać ich zwiększenia, czego powodem może być np. wzrost użytkowników Twojej strony internetowej lub aplikacji. Warto monitorować wykorzystanie zasobów maszyny na bieżąco.


Statystyki w Panelu Klienta

Statystyki dostępne w Panelu Klienta - można je znaleźć w widoku szczegółowym serwera tzn. tuż po zalogowaniu się do panelu należy przejść do zakładki Serwery > Serwery e24cloud, a następnie kliknąć na interesujący nas serwer. Wykresy zużycia zasobów widoczne są na dole strony. W razie potrzeby możemy zmieniać wybrany zakres danych aby np. zobaczyć dokładniejsze zużycie zasobów w wybranym okresie czasu.

Diagnostyka serwera


Diagnozowanie z poziomu systemu Linux

Polecenia lub inne oprogramowanie firm trzecich, przeznaczone do listowania wykorzystanych zasobów maszyny, uruchamiane bezpośrednio z poziomu konsoli serwera:

  • free – diagnozowanie wykorzystania pamięci RAM oraz przestrzeni SWAP
  • top – diagnozowanie wykorzystania CPU/RAM
  • htop – diagnozowanie wykorzystania CPU/RAM
  • iotop – diagnozowanie wykorzystania dysku twardego
  • ifstat – diagnozowanie wykorzystania łącza sieciowego


Jeżeli zauważymy, że serwer wykorzystuje w sporej ilości przestrzeń wymiany (SWAP), może to być komunikat, że maszynie brakuje pamięci operacyjnej. Należy pamiętać, że mechanizm “swapowania” przekłada się bardzo negatywnie na wydajność maszyny. Inne powody wyczerpywania się pamięci RAM:

  • nowsza wersja niedawno zaktualizowanego programu (usługi), która powoduje wiele tzw. “wycieków pamięci”.
  • uruchomienie dodatkowej jednej lub więcej usługi, która z czasem działania wykorzystuje coraz więcej pamięci.